Akcja Katolicka pragnie pogłębiać formację chrześcijańską oraz organizować katolików świeckich do współpracy z hierarchią kościelną.

W trosce o rozwój apostolstwa ludzi świeckich i realizację zadań Kościoła w świecie współczesnym dnia 18 lutego 1998 r. został powołany Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii pod wezwaniem św. Mikołaja w Niwiskach. W poczet członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej św. Mikołaja w Niwiskach przyjęto 14 parafian.

Ks. Biskup Rzeszowski Kazimierz Górny, mianował na prezesa Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Niwiskach Panią Bogusławę Bryk. Uroczystość wręczenia nominacji, oraz legitymacji dla członków POAK nastąpiło 28. 03. 1998 r. w kościele św. Michała Archanioła w Rzeszowie. Nowym prezesem została wybrana Pani Zofia Kolis z Niwisk.

Od tego czasu członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej zbierają się, raz w miesiącu na zebranie formacyjne i omówienie zadań i planów na cały miesiąc. Dotąd wysłano wiele protestów i apelów do władz i mieszkańców Niwisk, zorganizowano Przedszkole wakacyjne dla małych wiejskich dzieci i Festyn Rodzinny. Włączono się czynnie w uroczystości Parafialne i różne nabożeństwa w kościele.