1593

Fundacja pierwszego Kościoła w NIWISKACH przez Zofię Tarnawską z domu Mielec, jako wotum
za nawrócenie z arianizmu, przez kazania Ks. Piotra Skargi.

1595

Biskup krakowski Radziwiłł, utworzył nowy dekanat
w Mielcu, do którego przyłączył Rzochów wraz
z Niwiskami.

1598

Biskup krakowski ustanowił przy kościele w Niwiskach filię parafii Rzochów ze stałym kapłanem.

1602

Wzmianka o dobrze funkcjonującej szkole parafialnej
w Niwiskach.

1619

Konsekracja modrzewiowego kościoła w Niwiskach przez  Ks. Bpa krakowskiego Waleriana Lubomirskiego.

1728

Wzmianka o szpitalu ubogich przy parafii św. Mikołaja.

1874

Dziedzic Kazimierz Hupka wybudował kaplicę cmentarną pod wezwaniem Zmartwychwstania Pana Jezusa.

1876

Pożar kościoła drewnianego wraz z całym wyposażeniem

1880

Ukończenie budowy nowej murowanej świątyni przez Księdza Proboszcza Józefa Grabowskiego.

1886

Konsekracja kościoła przez Biskupa tarnowskiego Ignacego Łobasa

1888

Staraniem Ks. Franciszka Fijasia ufundowano ołtarze boczne w stylu późnobarokowym. Obrazy w ołtarzach: Serce Pana Jezusa, Matka Boża Różańcowa,
św. Franciszek, św. Stanisław Kostka, oraz ołtarz
w kaplicy z obrazem Matki Bożej Wniebowziętej.

1893

Staraniem Ks. Franciszka Sikory wybudowano murowaną plebanię.

1895

Staraniem Ks. Franciszka Sikory sprawiono ołtarz główny, w stylu późnobarokowym z obrazem św. Mikołaja Patrona Parafii, i św. Jana Kantego.

1910

Zakupiono nowe organy w Firmie Rugera na Śląsku.

1910

Wybudowano organistówkę, projekt Marcina Osiniaka.

1920

Nadanie Odpustu Zupełnego w Uroczystość św. Mikołaja podpisane przez Achillesa Ratti, Nuncjusza w Warszawie, późniejszego Papieża Piusa XI.

1923

Ks. Franciszek Kuźniarowicz zakupił 3 dzwony i postawił dzwonnicę.

1925

Dekretem z 10 maja Biskup Leon Wałęga ustanowił samodzielne probostwo w Niwiskach.

1933

W pracowni Żeleńskich w Krakowie wykonano witraże, fundowane przez księży: Michała Skurę i Franciszka Kuźniarowicza.

1941

Wysiedlenie wsi Niwiska w czasie okupacji hitlerowskiej. Msza św. sprawowana jest w szkole w Hucisku.

1959

Staraniem Ks. Bronisława Musiała sprawiano 2 nowe dzwony w miejsce zabranych przez Niemców.

1971

Artyści z Tarnowa A. i B. Drwalowie zaprojektowali ołtarz marmurowy, a wykonał go inż. Tadeusz Bieda z Krakowa. Konsekracja ołtarza i wmurowanie relikwii św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz św. Bonozy Męczennika.

1977

Staraniem Ks. Antoniego Kowalskiego wyremontowano plebanię.

1980 - 1990

Remont kościoła przeprowadzony przez kilku Proboszczów. Projekt inż. arch. Adama Gustawa
z Rzeszowa.

1986

Dekret odpustu w I niedzielę października ku czci Matki Bożej Różańcowej, wydany przez Abpa Jerzego Ablewicza.

1987

Staraniem Ks. Franciszka Bukowca wybudowano nowy budynek gospodarczy, który staraniem ks. W. Augustyna, w 2009 r. przebudowano na Dom Parafialny.

1993

Remont kaplicy cmentarnej. Budowa nowych garaży.