Konkretną formą Akcji Katolickiej wśród młodzieży jest KSM. Zasadniczym celem KSM-u jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła. Grupa Młodzieżowa przy Parafii św. Mikołaja w Niwiskach istniała od bardzo dawna.

Z tej Grupy młodzieży wybrano zarząd KSM i w święto Chrystusa Króla 24. 11. 1996 r w Katedrze Rzeszowskiej na ręce Ks. Biskupa Rzeszowskiego Kazimierza Górnego młodzież ta uroczyście złożyła przysięgę, a za rok oficjalne zostało powołane Parafialne Koło KSM, którego I prezesem został wybrany Tomasz Cudecki, potem Pani Agnieszka Jamioło katechetka.

Obecnie nasza wspólnota liczy 25 osób. Funkcję asystenta pełni ks. Damian Ożóg, prezesa, Grzegorz Partyka, jego zastępcą jest Arkadiusz Wiewiura, skarbnikiem Magdalena Jemioło a sekretarzem Katarzyna Kubik. W ciągu ostatnich siedmiu lat KSM włącza się aktywnie w prace przy parafii poprzez np. prowadzenie nabożeństw różańcowych, Drogi Krzyżowej, czuwań dla młodzieży, Adoracji Najświętszego Sakramentu, animowanie Eucharystii a także przygotowanie dekoracji  Grobu, Ciemnicy i szopki na Uroczystość Narodzenia Pańskiego. W swoim dorobku mają Jasełka, prowadzenie dobrze zorganizowanej Biblioteki Parafialnej i Czytelni, która jest czynna w środę i w niedzielę. Zasięg działanie naszego oddziału nie ogranicza się do parafii, ale jesteśmy również aktywni w Diecezji, biorąc udział rokrocznie w Dożynkach Diecezjalnych oraz uczestnicząc w uroczystości Niedzieli Palmowej, czy modląc się podczas koncertu uwielbienia „Jednego Serca Jednego Ducha” organizowanym w Rzeszowie z okazji Uroczystości Bożego Ciała. Ostatniego roku KSM w Niwiskach był również aktywny na arenie międzynarodowej poprzez uczestnictwo dwóch koleżanek i jednego kolegi w Światowych Dniach Młodzieży odbywających się w Madrycie. Co tydzień, w każdy piątek, odbywają się spotkania formacyjne podczas których prowadzone są tematyczne, w których poszerzamy naszą wiedzę i pogłębiamy wiarę. W naszej wspólnocie działa schola licząca 12 osób, regularne próby scholi prowadzi Paulina Draus, przygotowując się do animowania Eucharystii i prowadzenia Adoracji Najświętszego Sakramentu.

W ramach poszerzania własnej wiedzy oraz odnowy życia duchownego pięcioro naszych członków bierze udział, co miesiąc, w szkoleniach I-ego stopnia które odbywają się w Domu Rekolekcyjnym Bł. Kaoliny Kózkówny w Przybyszówce.

Uczestniczymy również w tzw. Rekolekcjach w drodze czyli „Złaziskach” oraz w czuwaniach organizowanych przez KSM-y z naszego Dekanatu. Świadomi że jako KSM jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za Kościół ale również za naszą Ojczyznę włączamy się w akcje o charakterze patriotycznym takie jak „Marsz Przeciw Laicyzacji. Podsumowując, mamy zamiar kontynuować wszystkie dotychczasowe działania, mając na uwadze dobro nie tylko naszego oddziału czy Parafii ale również naszą odpowiedzialność za przyszły kształt Kościoła i Polski.