Zadaniem „Caritas” jest usunięcie nędzy i niedoli człowieka cierpiącego. W naszej Parafii posługę tą pełniły opiekunki rejonowe, które od niepamiętnych czasów troszczyły się o chorych i ubogich. Po utworzeniu Caritas Diecezji Rzeszowskiej na bazie opiekunek rejonowych utworzono Zespół Parafialny Caritas, który składa się z 20 osób (panie). Prezesem została wybrana Pani Maria Cudecka a po 4 latach Pani Maria Strzępa.

Caritas Parafialne organizuje wigilię dla samotnych, posiłki dzieciom w szkołach, kolonie letnie dla dzieci, pomoc ubogim, ofiarom klęsk i wszelkie zbiórki na różne cele charytatywne. Spotykają się raz w miesiącu w pierwszą środę po Nowennie, aby omówić program działania na cały miesiąc.

Szkolne Koło Caritas

6 grudnia 2007 r. w dniu odpustu parafialnego zostało powołane Szkolne Koło. Caritas w Niwiskach, przez Ks. Prałata Stanisława Słowika dyrektora "Carita" Diecezji Rzeszowskiej. Asystentem został Ks. Damian Ożóg a opiekunką Pani Teresa Blicharz. Ćwiczenia odbywają się w Gimnazjum w Niwiskach a raz w miesiącu w kościele.