Współczesna rodzina doświadcza wielu zagrożeń. Dlatego powstają instytucje, które pragną pomóc rodzinie. Celem Stowarzyszenia jest wpływanie na życie małżeńskie i rodzinne zgodnie z etyką katolicką oraz wspieranie małżeństw i rodzin.

Koło Parafialne Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy Parafii św. Mikołaja w Niwiskach zostało utworzone 14.XII.1987 r. przy udziale Posła Józefa Górnego z Rzeszowa i Asystenta Diecezjalnego Stowarzyszenia ks. Mariana Raźnikiewicza.

Prezesem Parafialnego Koła SRK w Niwiskach została Pani Ewa Haracz. Do SRK należy 10 rodzin z Synodalnej Grupy Rodzin w sumie 20 członków. Formacja odbywa się na comiesięcznym spotkaniu prowadzonym według materiałów przysyłanych przez Zespół Synodalny. Stowarzyszenie w parafii wspiera rodziny zwłaszcza wielodzietne, biedne i patologiczne przez pomoc charytatywną, pracę wychowawczą wśród dzieci i młodzieży i przez zaangażowanie w życie polityczne i samorządowe.